OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Recenzja: „Projekt młodość”, Urszula Mijakoska

projekt-mlodosc-w-iext52778537

Można powiedzieć, że XXI wiek jest kultem młodości, czego potwierdzenie dostajemy na każdym kroku: oglądając reklamy, filmy, czytając gazety czy portale internetowe. Wszędzie tam aż roi się od „dobrych rad” by szybko i skutecznie zachować młodość lub ją przywrócić.

Książka „Projekt młodość” również jest pewnym głosem w dyskusji na temat jak zachować młodość, jednak zamiast dosyć restrykcyjnych rozwiązań jak operacje plastyczne czy stosowanie diety skrajnie wycieńczającej organizm proponuje holistyczne podejście wobec zdrowia.

Z kultem młodości wiążą się niespełnione marzenia o tym, by mieć partnera, być szczęśliwym, czuć się ze sobą dobrze. Gdy świat zewnętrzny nie spełnia naszych oczekiwań, pojawiają się żal, smutek i rozczarowanie. Po kolejnej operacji plastycznej nie nadchodzi nowa fala witalności, finanse nie pozwalają na powiększenie piersi lub kolejny zastrzyk z botoksu, a mimo starań nie udaje się trwale schudnąć w ekspresowym tempie. Często, gdy dopada nas kryzys, zapominamy, że o zdrowiu lub chorobie decyduje stan każdej komórki, a jej kondycja i potencjał sprawiają, że cały organizm, jako system, działa prawidłowo. W dążeniu do młodego wyglądu ważne jest zrozumienie, jak funkcjonuje nasze ciało.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Czy w takim razie trudno jest w obecnych czasach zachować młodość na jak najdłużej? Co nam może w tym pomóc? Czy każdy z nas ma równe szanse? Jak twierdzi sama autorka: „Każdy może sam sobie pomóc, czasami potrzebny jest tylko pomysł, iskierka nadziei, inspiracja lub trafnie zadane pytanie”.

Z książki dowiemy się między innymi o tym jak zatrzymać czas. W jaki sposób można to zrobić? Przede wszystkich to właściwe przygotowanie i reagowanie na sytuacje stresowe, których w naszym życiu jest całe multum. Autorka wyjaśnia jak działają hormony związane ze stresem, jak należy dobierać pożywienie w codziennej diecie, by zmniejszyć podatność na stres. Dowiemy się również jaką rolę pełnią wolne rodniki w procesie starzenia się, jak zapewnić sobie wysoką jakość snu, dlaczego ćwiczenia są ważne, a także jak zadbać o swoją seksualność, która ma ogromne znacznie dla zdrowia.

Zmiana stylu życia może skutecznie pomóc w sprawowaniu kontroli nad stresem i zlikwidowaniu jego skutków. Gdy rozpoczynasz autotrening antystresowy, konieczne jest oddzielenie świata wirtualnego od realnego, gdyż twoje ciało nie odróżnia rzeczywistości od wspomnień i wyobrażeń. Na negatywne wspomnienia reaguje, tak jak na prawdziwy stres, a na przyjemne – jak na coś naprawdę sympatycznego, dobrego. Dlatego jeśli w myślach lub słownie odtwarzasz własną martyrologię, to zupełnie niepotrzebnie tracisz ogromną ilość energii.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Autorka proponuje również serię ćwiczeń (fizycznych i mentalnych), których celem jest pozwolenie na to byśmy pokochali swoje ciało, ponieważ jak się okazuje jest to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia. Daje również wskazówki jak ocenić swój wizerunek w oczach innych ludzi i jak nad nim pracować oraz w jaki sposób zabrać się za odchudzanie i jakie ma ono dla nas znacznie.

Ciało potrafi bezbłędnie pokazać każdą emocję, reaguje na wszystkie bodźce – te docierające z zewnątrz oraz te powstające w umyśle. Gdy przestajemy o nie dbać, komunikuje się za pomocą bólu. Gdy zaś dbamy o zdrowie i formę, otrzymujemy nagrodę w postaci promiennego wyglądu, który wzbudza zachwyt innych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dużo w tej książce wyczytamy również o emocjach. Dowiemy się jak spojrzeć na swoje emocje, jak się z nimi pogodzić, dlaczego ich kumulowanie jest tak złe dla naszego zdrowia. Poznamy tajemną wiedzę  o wewnętrznych i zewnętrznych źródłach młodości – książka obfituje w sprawdzone przepisy na dodające wigoru maseczki, przepisy na zdrowe i pożywne dania, a także ćwiczenia, elementy jogi.

Akceptacja siebie, swojego wyglądu, wagi pozwala myśleć o sobie jako o kimś ważnym, znaczącym dla siebie, dla świata, dla rodziny. Szacunek dla siebie pozwala zauważyć swoje wewnętrzne granice, wiedzę dotyczącą tego, czego chcę i tego, z czym się zgadzam i czego nie chcę, a także poznanie tego, co sprawia mi radość, a co ból. Znając siebie, zdobywasz umiejętność asertywnej obrony swojego ja. Asertywne zachowanie jest wtedy, gdy dwie strony czują się godnie w relacji. Gdy nie krytykujesz osoby, a jej zachowanie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Książka jest holistycznym spojrzeniem na człowieka, jego zdrowie, kondycję, witalność. Nie daje gotowych rozwiązań, ale podsuwa ciekawe propozycje, dopasowane do potencjalnych wymagań czytelnika, z poszanowaniem tego, że jednak każdy z nas jest inny. Na pewno zawarte w niej informacje, rady, ćwiczenia, zadania są inspiracją do tego, by podjąć decyzję o praktykowaniu zdrowego stylu życia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu:

MUZA-logo_kolor

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *