OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Recenzja: „Nowa psychologia sukcesu” autorstwa Carol Dweck

Carol Dweck Sukces

Polski rynek wydawniczy aż kipi od nowości książkowych, które podejmują temat rozwoju osobistego, nastawienia na sukces, unikania porażek i budowania szczęśliwego życia, w którym panuje ład i porządek. Bardzo często publikacje te są chaotyczne lub napisane taki językiem, który skłania do odłożenia książki po kilku stronach. Książka „Nowa psychologia sukcesu”ma ten wielki plus, że została napisana z myślą o człowieku, który chce dowiedzieć się czegoś więcej o mechanizmach nastawienia na sukces, a przy tym zależy mu na lekturze napisanej w przystępny sposób. Autorka skupia się na dwóch jedynie postawach – nastawieniu na trwanie oraz nastawieniu na rozwój. Na nich wyjaśnia zasady działania psychologii sukcesu i tłumaczy, co zrobić, aby skutecznie stosować we własnym życiu porady prowadzące do samospełnienia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przekonanie, że nasze cechy są ustalone raz na zawsze – nastawienie na trwałość – zmusza cię do tego, aby raz po raz udowadniać swoją wartość. Jeśli każdy ma od urodzenia określony iloraz inteligencji, określoną osobowość i określony charakter moralny, to lepiej, żebyś jak najszybciej udowodnił, że posiadasz odpowiednie cechy w odpowiednim stopniu.

Dzięki tej książce dowiesz się, jak jedno proste przekonanie na swój własny temat w dużej mierze kontroluje twoje życie.  Ba, w istocie rzeczy przenika ono wszystkie jego obszary. Większość naszych wyobrażeń o własnej osobowości wyrasta z tego podstawowego nastawienia. I jest ono również źródłem wielu tendencji, które mogą uniemożliwiać ci realizację własnego życiowego potencjału. Jak dotąd w żadnej innej książce nie wyjaśniono jeszcze kwestii nastawień i nie pokazano czytelnikom, jak je wykorzystać w życiu codziennym.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Istnieje też inne nastawienie, zgodnie z którym twoje cechy nie są po prostu kartami, które otrzymałeś od losu, i którymi musisz rozgrywać swoje życie, na każdym kroku starając się przekonać siebie i innych, że trzymasz w ręku poker królewski, chociaż w głębi ducha podejrzewasz, że to po prostu para dziesiątek. W tym nastawieniu twoje „karty” to po prostu punkt wyjścia dla dalszego rozwoju.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mocną stroną tej publikacji jest to, że autorka przedstawia wiedzę na temat, które towarzyszą rozwojowi, takie jak: inteligencja, sposoby rozmawiania z partnerem, wychowywanie dziecka. Ponadto w książce można przeczytać autentyczne listy, które autorka dostawała od osób, którym zdołała pomóc w osiągnięciu rozwoju osobistego. Ponadto na końcu każdego rozdziału znajduje się ciekawe podsumowanie, dzięki czemu czytelnik może uporządkować swoją wiedzę.

 

Jeśli przegrasz – jeśli nie okażesz się najlepszy – twoje wysiłki poszły na marne. Z kolei nastawienie na rozwój pozwala ludziom cenić to, co robią niezależnie od rezultatów. Wystarcza im, że zmagają się z problemami, wytyczają nowe szlaki, zajmują się poważnymi sprawami.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Co ciekawe, książka ta powstała z inicjatywy studentów, którzy przekonali autorkę, by spisała wszystko, co pomoże im w życiu odnieść sukces. Autorka powołuje się na liczne prowadzone przez siebie badania w zakresie nastawienia na sukces, a także przedstawia badania innych naukowców. Nurt jej badań należy do psychologii przekonań, które niezależnie, czy są uświadomione czy nie, wywierają ogromny wpływ na nasze życie. W efekcie przekładają się na nasz sukces lub jego brak. Polecam serdecznie!

Za egzemplarz do recenzji dziękuje wydawnictwu:

MUZA-logo_kolor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *