OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Recenzja: „Zbrodnie i skandale na królewskich dworach”, Leslie Carroll

zbrodnie-i-skandale-na-krolewskich-dworach-w-iext52270066

 

„Zbrodnie i skandale na królewskich dworach” ukazują monarsze występki od średniowiecza do współczesności. Fascynujące relacje, wzbogacone pikantnymi i wstrząsającymi szczegółami, wprawią w zdumienie niejednego czytelnika, ale także sprawią ogromną przyjemność odkrywania  niewygodnych faktów. Lektura ukazuje pozornie wyidealizowany świat pełen niewybrednych intryg i romansów, nieskrępowanego seksu, chorobliwej zazdrości i zbrodni popełnianych z zimną krwią. Leslie Carroll przywiązuje ogromną wagę do badań źródłowych, pisze stylowo i dowcipnie.

Ukazałem w niej sylwetki wielu okrutników, nicponi i czarnych owiec, będących braćmi siostrami, kuzynami lub potomkami monarchów (a niekiedy także samymi monarchami). Tworzą oni galerię barwnych postaci, których karygodne postępowanie wywoływało swego czasu skandale w rozmaitych królestwach. Właśnie dlatego trafili do panteonu królewskich czarnych owiec i wywarli wpływ na bieg historii w swoich krajach.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Postępowanie członków rodzin królewskich z uwagi na ich wysoką pozycję społeczną było sprawą nie tyle prywatną, co wagi państwowej. Właściwe zachowanie stanowiło monarszy obowiązek. W świecie gdzie rywalizacja między rodzeństwem nie znała granic, a zazdrość, żądza i zdrada popychały krewnych do walki o najwyższe stawki, arystokratyczne komnaty zamieszkiwali najzuchwalsi i najokrutniejsi szubrawcy.

„Do szczególnie uroczych czarnych owiec opisanych w tej książce należy zuchwała i wyuzdana Paulina Bonaparte, najładniejsza i najbardziej wyuzdana z sióstr Napoleona. Jej łóżkowe szaleństwa nie tylko gorszyły cesarza (co nie było takie proste, gdyż sam miał dość swobodne obyczaje), lecz także stały się tematem międzynarodowych plotek. Gdziekolwiek Paulina pojechała, od Korsyki po Karaiby, wszędzie wdawała się w liczne romanse. Zrobiony przez nią bałagan aż nazbyt często musiał sprzątać Napoleon, co stanowiło prawdziwe utrapienie dla człowieka zajętego podbojem świata. Mimo że karcił Paulinę za jej towarzyskie i seksualne wybryki, nigdy nie potrafił się na nią długo gniewać. Była jego ulubioną siostrą i łączyła ich szczególna więź. Wielu uważało, że jest w tym nawet coś więcej”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na dworach największych dynastii świata zbrodnie i występki były na porządku dziennym. Królewskie komnaty zamieszkiwali mordercy, psychopaci, sadyści i ludzie o wątpliwej moralności. Księżniczka Małgorzata Windsor, siostra królowej Elżbiety II, od młodości uchodziła za jej przeciwieństwo. Młodsza siostra monarchini zyskała sławę skandalistki i czarnej owcy na królewskim dworze. Była znana przede wszystkim z rozrywkowego stylu życia, burzliwych romansów, wybuchowego temperamentu i niewywiązywania się odpowiednio z obowiązków dworskich. Jako siedemnastolatka wdała się w romans z dwa razy starszym, a na dodatek żonatym, pilotem Peterem Townsendem. O bulwersującym romansie mówiła cała Wielka Brytania. Zgodnie z najwyższymi wartościami rodziny królewskiej, która potępiała związki z rozwodnikami, Małgorzata zdecydowała się rozstać z ukochanym. Swoje smutki topiła na zakrapianych imprezach, eksperymentując z różnego rodzaju używkami w towarzystwie samego Micka Jaggera. Brytyjczycy do dziś uważają ją za jedną z najbardziej kontrowersyjnych księżniczek wszech czasów.  

Księżniczka Małgorzata, zwana „pałacowym bachorem”, trafiła do galerii królewskich czarnych owiec z powodu towarzyskich skandali, które wywoływała, przysparzając monarchii kłopotów. Swoją seksownością, urodą i temperamentem przyćmiewała stateczną starszą siostrę, która w 1952 roku wstąpiła na tron jako Elżbieta II. Luksusowe życie Małgorzaty na koszt brytyjskich podatników i jej upodobanie do snobistycznych nocnych klubów zamiast do bali charytatywnych budziły niechęć zarówno parlamentu, jak i prasy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Małgorzata to tylko jedna z bohaterek książki „Zbrodnie i skandale na królewskich dworach”, która przedstawia dwanaście szokujących a zarazem wciągających opowieści o królach i członkach rodzin królewskich, których uważano za czarne owce swoich wybitnych rodów. Wśród przywoływanych w niej postaci znajdują się m.in. okrutny Wład III Palownik, znany lepiej jako Drakula, bezwzględny car Rosji Ivan IV Groźny, rozpustna siostra Napoleona Bonaparte – Paulina, sadystyczna węgierska hrabina – Elżbieta Batory, czy król dzieciobójca Ryszard III. Leslie Carroll przedstawia barwne grono skandalistów, którzy wsławili się niechlubnie swoim rozwiązłym stylem życia i makabrycznymi czynami.

Leslie Carroll to amerykańska pisarka, która ma na swoim koncie kilkanaście komedii romantycznych i powieści historycznych. Carroll wraz z mężem Scottem dzieli swój czas pomiędzy Nowy Jork a południowy Vermont. Autorka bestsellerowych „Królewskich romansów”.

 

Autor: Leslie Carroll

Tytuł: „Zbrodnie i skandale na królewskich dworach”

Tłumaczenie: Anna Rajca – Salata

Data premiery: 17.01.2018

Wydawnictwo: MUZA SA

Liczba stron: 416

Cena: 39,90

 

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu:

MUZA-logo_kolor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *